PSYCH/625 Version 2 Time to Practice � Week Four University of Phoenix Material
A set of practice problems designed to reinforce psychological concepts from Week Four of PSYCH/625.
Benjamin Clark
Contributor
4.2
39
29 days ago
Preview (5 of 14)
Sign in to access the full document!
Time to Practice – Week Four
PSYCH/625 Version 2
1
Copyright © 2014 by University of Phoenix. All rights reserved.
PSYCH/625 Version 2 Time to Practice – Week Four
University of Phoenix Material
Time to Practice – Week Four
Complete Parts A, B, and C below.
Part A
Some questions in Part A require that you access data from Statistics for People Who (Think They) Hate
Statistics. This data is available on the student website under the Student Text Resources link.
1. Using the data in the file named Ch. 11 Data Set 2, test the research hypothesis at the .05 level of
significance that boys raise their hands in class more often than girls. Do this practice problem by
hand using a calculator. What is your conclusion regarding the research hypothesis? Remember to
first decide whether this is a one- or two-tailed test.
This is a one-tailed test because you want to determine if the mean of one group (boys) – μ1 -
is higher than the mean of the second group (girls) – μ2.
Null hypothesis: μ1 = μ2
Alternative hypothesis: μ1 > μ2
Boys X - Mean (X-Mean)2
9 1.071429 1.147959
8 0.071429 0.005102
4 -3.92857 15.43367
9 1.071429 1.147959
3 -4.92857 24.29082
8 0.071429 0.005102
10 2.071429 4.290816
8 0.071429 0.005102
9 1.071429 1.147959
8 0.071429 0.005102
10 2.071429 4.290816
7 -0.92857 0.862245
6 -1.92857 3.719388
12 4.071429 16.57653
Sum = 111 Sum = 72.93
Mean = 7.93
S2 = 72.93 / 13 = 5.61
Girls X - Mean (X-Mean)2
3 -2.3125 5.347656
5 -0.3125 0.097656
1 -4.3125 18.59766
2 -3.3125 10.97266
6 0.6875 0.472656
4 -1.3125 1.722656
PSYCH/625 Version 2
1
Copyright © 2014 by University of Phoenix. All rights reserved.
PSYCH/625 Version 2 Time to Practice – Week Four
University of Phoenix Material
Time to Practice – Week Four
Complete Parts A, B, and C below.
Part A
Some questions in Part A require that you access data from Statistics for People Who (Think They) Hate
Statistics. This data is available on the student website under the Student Text Resources link.
1. Using the data in the file named Ch. 11 Data Set 2, test the research hypothesis at the .05 level of
significance that boys raise their hands in class more often than girls. Do this practice problem by
hand using a calculator. What is your conclusion regarding the research hypothesis? Remember to
first decide whether this is a one- or two-tailed test.
This is a one-tailed test because you want to determine if the mean of one group (boys) – μ1 -
is higher than the mean of the second group (girls) – μ2.
Null hypothesis: μ1 = μ2
Alternative hypothesis: μ1 > μ2
Boys X - Mean (X-Mean)2
9 1.071429 1.147959
8 0.071429 0.005102
4 -3.92857 15.43367
9 1.071429 1.147959
3 -4.92857 24.29082
8 0.071429 0.005102
10 2.071429 4.290816
8 0.071429 0.005102
9 1.071429 1.147959
8 0.071429 0.005102
10 2.071429 4.290816
7 -0.92857 0.862245
6 -1.92857 3.719388
12 4.071429 16.57653
Sum = 111 Sum = 72.93
Mean = 7.93
S2 = 72.93 / 13 = 5.61
Girls X - Mean (X-Mean)2
3 -2.3125 5.347656
5 -0.3125 0.097656
1 -4.3125 18.59766
2 -3.3125 10.97266
6 0.6875 0.472656
4 -1.3125 1.722656
Time to Practice – Week Four
PSYCH/625 Version 2
2
Copyright © 2014 by University of Phoenix. All rights reserved.
3 -2.3125 5.347656
6 0.6875 0.472656
7 1.6875 2.847656
9 3.6875 13.59766
7 1.6875 2.847656
3 -2.3125 5.347656
7 1.6875 2.847656
6 0.6875 0.472656
8 2.6875 7.222656
8 2.6875 7.222656
Sum = 85 Sum = 85.44
Mean = 5.31
S2 = 85.44 / 15 = 5.69
Degrees of Freedom Total = 16 + 14 – 2 = 28
S2 pooled = 5.61 (13 / 28) + 5.69 (15 / 28) = 5.658
Variance for Boys: S2 = 5.658 / n = 5.658 / 14 = 0.404
Variance for Girls: S2 = 5.658 / n = 5.658 / 16 = 0.354
S2 pop = 0.354 + 0.404 = 0.756
S pop = sqrt 0.756 = 0.869
T = (7.93 – 5.31) / 0.869 = 3.01
Looking at the critical values tables, the t-value at 28 degrees of freedom is
1.701 at p = 0.05 for a two-tailed test. The calculated t-value is larger so the
test is significant.
An independent samples t-test showed that there was a significant difference
between the mean number of times boys raised their hands in class versus
girls, t(28) = 3.01, 0.005 > p > 0.0025 for a two-tailed test. The p-value would be
0.0025 > p > 0.00125 for a one-tailed test. The boys would raise their hands
more in class (M = 7.93, SD = 2.37) than girls (M = 5.31, SD = 2.39). We should
reject the null.
2. Practice the following problems by hand just to see if you can get the numbers right. Using the
following information, calculate the t test statistic.
a. 𝑋1 = 62 𝑋2 = 60 𝑛1 = 10 𝑛2 = 10 𝑠1
2 = 2.45 𝑠2
2 = 3.16
Find the pooled S2 = 2.45 (9 / 18) + 3.16 (9 / 18) = 2.45
Variance for 1 = 2.45 / 10 = 0.245
Variance for 2 = 0.245
Pop Variance = 0.245 + 0.245 = 0.49
PSYCH/625 Version 2
2
Copyright © 2014 by University of Phoenix. All rights reserved.
3 -2.3125 5.347656
6 0.6875 0.472656
7 1.6875 2.847656
9 3.6875 13.59766
7 1.6875 2.847656
3 -2.3125 5.347656
7 1.6875 2.847656
6 0.6875 0.472656
8 2.6875 7.222656
8 2.6875 7.222656
Sum = 85 Sum = 85.44
Mean = 5.31
S2 = 85.44 / 15 = 5.69
Degrees of Freedom Total = 16 + 14 – 2 = 28
S2 pooled = 5.61 (13 / 28) + 5.69 (15 / 28) = 5.658
Variance for Boys: S2 = 5.658 / n = 5.658 / 14 = 0.404
Variance for Girls: S2 = 5.658 / n = 5.658 / 16 = 0.354
S2 pop = 0.354 + 0.404 = 0.756
S pop = sqrt 0.756 = 0.869
T = (7.93 – 5.31) / 0.869 = 3.01
Looking at the critical values tables, the t-value at 28 degrees of freedom is
1.701 at p = 0.05 for a two-tailed test. The calculated t-value is larger so the
test is significant.
An independent samples t-test showed that there was a significant difference
between the mean number of times boys raised their hands in class versus
girls, t(28) = 3.01, 0.005 > p > 0.0025 for a two-tailed test. The p-value would be
0.0025 > p > 0.00125 for a one-tailed test. The boys would raise their hands
more in class (M = 7.93, SD = 2.37) than girls (M = 5.31, SD = 2.39). We should
reject the null.
2. Practice the following problems by hand just to see if you can get the numbers right. Using the
following information, calculate the t test statistic.
a. 𝑋1 = 62 𝑋2 = 60 𝑛1 = 10 𝑛2 = 10 𝑠1
2 = 2.45 𝑠2
2 = 3.16
Find the pooled S2 = 2.45 (9 / 18) + 3.16 (9 / 18) = 2.45
Variance for 1 = 2.45 / 10 = 0.245
Variance for 2 = 0.245
Pop Variance = 0.245 + 0.245 = 0.49
Preview Mode
Sign in to access the full document!
100%
Study Now!
XY-Copilot AI
Unlimited Access
Secure Payment
Instant Access
24/7 Support
Document Chat
Document Details
University
University of Phoenix
Subject
Psychology